Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pobyt v zahraničí během pracovní neschopnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné pobývat v zahraničí (EU) po dobu pracovní neschopnosti (v těhotenství), případně co vše je třeba pro to udělat. Zároveň by mě zajímalo, jak fungují případné kontroly a zda je i zde možné nastavit možnost "vycházek" apod.

Odpověď:

Dobrý den,

pobývat v cizině během doby pracovní neschopnosti Vám může povolit ošetřující lékař. Avšak lékař tak může učinit až po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění, kterým je Okresní správa sociálního zabezpečení. O tento souhlas si musíte zažádat prostřednictvím tiskopisu, který naleznete i na stránkách ČSSZ. K žádosti musíte připojit i vyjádření ošetřujícího lékaře.

OSSZ je povinna do 5 pracovních dnů (ode dne následujícího po dni, kdy mu žádost byla doručena) rozhodnout a vyrozumět Vás a ošetřujícího lékaře. Jestli Vás nebo lékaře ve stanovené lhůtě nevyrozumí, má se za to, že souhlas byl udělen.

Lékařem stanovený režim jste i během pobytu v cizině povinná dodržovat. To znamená, že musíte respektovat stanovený léčebný režim, zdržovat se v místě pobytu v zahraničí a dodržovat rozsah a dobu vycházek. Můžete být zkontrolována i v zahraničí. ČSSZ má právo požádat orgán, který zabezpečuje správu sociálního zabezpečení v cizině, o vykonání kontroly, zda režim dodržujete. Jestli k tomu v praxi dochází (případně jak často) bohužel nevíme.

Vaše Férová nemocnice

19.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS