Práce během těhotenství

Dobrý den, jsem 3. týden těhotná. Můj gynekolog mi napsal neschopenku do 12. 5. 2010, kdy mám přijít na kontrolu. Pokud bude vše v pořádku mohu jít do práce. Ale je tu jeden problém, pracuji jako pokladní. Doktor to ví. Můj vedoucí pro mě nemá žádnou lehkou práci, tak nevím, jak mám postupovat.

zaměstnavatel je povinen převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci koná-li práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství.

Posudek o zdravotní nezpůsobilosti k výkonu práce, konkrétně posudek, podle kterého práce ohrožuje těhotenství ženy je oprávněn vydat závodní lékař a pokud zaměstnavatel závodního lékaře nemá, tak Váš ošetřující lékař. Nedokážeme však říct, zda lékař posoudí práci pokladní jako práci ohrožující těhotenství.

Jestli lékař ve svém posudku rozhodne, že práce ohrožuje Vaše těhotenství, tak na základě tohoto posudku je zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou práci.  V případě, že převedením na jinou práci se Vám sníží výdělek, vznikne Vám nárok na vyrovnávací příspěvek z nemocenského pojištění.

Pokud zaměstnavatel nemá pro Vás jinou vhodnou práci, na kterou by Vás převedl, jedná se o jinou překážku na straně zaměstnavatele a měla byste mít nárok na náhradu mzdy ve výši předchozího průměrného výdělku.

V praxi se však Vámi popsaná situace často řeší institutem dočasné pracovní neschopnosti, ačkoli zákonná úprava pracovní neschopnosti na podobné případy výslovně nedopadá.

Pokud se domníváte, že pro Vás práce pokladní není ze zdravotních důvodů vhodná, obraťte se na Vašeho závodního lékaře.

22.4.2010