Diabetes a invalidní důchod

Dobrý den, mám diabetes mellitus 1. typu 18 let, před 2 lety mi začala retinopatie. Nyní je to tak, že jsem po několika operacich, funguji jakž takž jen na jedno oko a to pravé, vidim na něj jen s lupou a na levém je poškozená sítnice čili vše vidim rozmazaně a zdeformovaně. Obě oči maji voperované umělé čočky, moje se zakalily. Jelikož mi to dost zasahuje do chodu normálního života a vykonu práce, chtěla jsem zažadat o invalidní důchod, ale na úřadech na mě koukali, že spíš simuluji a že sem mladá (24 let) a že na ID nemám nárok. Mám tedy nárok na něj nebo aspon na častečný nebo opravdu nemám nárok na nic?

Suzet

bohužel nemůžeme posoudit váš zdravotní stav tak, abychom vám byli schopni říct, jestli vám bude invalidní důchod přiznán nebo na něj nemáte nárok. Můžeme vám však uvést obecné podmínky pro přiznávání invalidního důchodu.

Na invalidní důchod má nárok pojištěnec:

• u něhož nastal pokles pracovní schopnosti o nejméně 35 % kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu
  • a splnil potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění - ta činí 2 roky pro osoby ve věku 22-24 let

V každém případě vám však doporučujeme o invalidní důchod zažádat, protože konkrétní posouzení míry poklesu pracovní schopnosti je na posudkovém lékaři a jeho rozhodnutí bohužel nemůžeme předvídat.

21.3.2012