Nárok na přepravu sanitou

Můj dotaz se týká převozu sanitkou do lékařského zařízení. Má matka je po vážné operaci, kdy došlo k amputaci nohy, a její obvodní lékař je ochoten předepsat pouze dopravu do lékařského zařízení, ale již ne zpět, do místa bydliště. Radou obvodního lékaře je nechat si předepsat dopravu zpět do místa bydliště ve zdravotnickém zařízení, zde ale toto popírají. Jak tuto situaci řešit? Za jakých okolností je hrazena doprava sanitkou do lékařského zařízení a zpět a kdo ji může předepsat?

dulava

na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění je přeprava pacienta sanitkou hrazená v případě, kdy zdravotní stav pacienta nedovoluje jiný způsob přepravy než použití zdravotnické dopravní služby.

Ze stejného zákona vyplývá, že hrazené služby jsou poskytovány na základě doporučení ošetřujícího lékaře.

Povinností Vašeho lékaře je tedy uvážit, zda je přeprava sanitkou opravdu jediným možným řešením. Ve vašem případě je podle našeho názoru převoz do nemocnice i zpět sanitkou z důvodu zdravotního stavu vhodný a lékař by jej měl předepsat. Kontaktujte proto vaše ošetřujícího lékaře a pokuste se s ním domluvit.

16.4.2014