Nárok na sanitku

léčím se u lékaře velmi blízko svého bydliště v Praze. Lékaři důvěřuji a proto, když konstatoval nutnost operace, kterou sám provede v jiném zdravotním zařízení, vzdáleném cca 40 km od Prahy, souhlasil jsem. Bydlím ve 4. patře bez výtahu, a protože jde o zákrok na dolní končetině, ptám se: mám nárok na převoz z nemocnice sanitkou?

Pokud ano, v jakém rozsahu a podílím se jako pacient na úhradě převozu?

Děkuji předem za odpověď.

Petr Strnádek

nárok na sanitku máte tehdy, pokud lékař stanoví, že váš zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem. V tomto případě pak hradí přepravu z nemocnice domů zdravotní pojišťovna.

Problémem však je, že zdravotní pojišťovna cestu uhradí jen  ve výši odpovídající vzdálenosti jejího nejbližšího smluvního zařízení, kde vám mohli operaci provést. Pokud tedy nejdete na operaci do nejbližší nemocnice, kde vás mohli operovat, je třeba počítat s tím, že budete muset uhradit náklady za zbytek cesty.

Pokud by ale lékaři stanovili, že jste s ohledem na zdravotní stav schopen přepravit se sám, na bezplatný převoz sanitkou nárok nemáte. Můžete si ji ale případně zaplatit sám, pokud byste např. neměl možnost jiného odvozu.

10.12.2012