Nedoplatek na pojistném

Dobrý den, minulý rok jsem pracoval jako OSVČ. Vznikl mi nedoplatek na zálohách. Následně jsem byl hospitalizován v nemocnici. Po propuštění jsem nedoplatky zaplatil. Může po mně pojišťovna chtít, abych si léčení zaplatil, popřípadě nějakou spoluúčast? Nebo jen vymáhá nedoplatky + penále. Děkuji za odpověď.

pojišťovna nemá právo od pojištěnce, který má vůči ní nedoplatky na pojistném, požadovat spoluúčast či dokonce úplnou úhradu léčebných výloh. Zdravotní pojišťovna po Vás může chtít pouze zaplacení nedoplatků a penále. V případě neplacení pojistného na veřejné zdravotní pojištění může zdravotní pojišťovna dát také podnět živnostenskému úřadu ke zrušení živnostenského oprávnění podnikatele, který se neplacení pojistného dopustil.

12.2.2010