Poplatek za minimální kontakt s lékařem.

ráda bych se prosím zeptala na poplatek u lékaře nazvaný jako "minimální kontakt".

Navštívila jsem svou lékařku s prosbou o napsání receptu na docházející léky a písemným napsáním dávkováním léků (abych léky správně brala dle jejího doporučení). Recept na léky mi sestra napsala, na papír mi napsala i jak léky správně užívat. Lékařka za mnou poté zašla a začala mi vysvětlovat, něco ve smyslu, že si na mě u pojišťovny vykazuje již mnoho úkonů, píše mi mnoho léků a je problém s proplácením apod. (moc jsem argumentům v tu chvíli nerozuměla...). Nechala si tedy ode mě zaplatit částku 36,- Kč a na dokladu bylo napsáno "minimální kontakt".

Celé jednání se konalo pouze mezi dveřmi, sestra ani lékařka si mě nepozvali do ordinace (nehledě na přítomnost dalších pacientů v čekárně). Jednání pro mě bylo dost nepříjemné.
Byla tato platba v pořádku? Může jí lékař od pacientů účtovat a za jakých podmínek? Nebo se tato platba hradí jen ze zdravotní pojištění?

Ze strachu jsem požadovanou úhradu zaplatila, ale nejsem si jista, zda to nebylo od lékařky neoprávněné jednání.

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Krásný den.

Alena85

Doporučujeme se podívat na ceník zákroků lékařky, pokud tam nebude tento druh zákroku uveden, porušila tím zákon o zdravotních službách č. 372/2011 Sb. Postup jak se v takovém případě na lékařku obrátit naleznete zdeMůžete se také obrátit na pojišťovnu, s dotazem proč si platíte tento poplatek sama.

Lékařka od Vás dle platné právní úpravy nesmí vybírat regulační poplatek za službu označenou  "minimální kontatkt". To, za co může lékaři poplatky vybírat, vyplývá ze zákona o veřejném zdravotním pojištění, viz zde.

Doporučujeme Vám tedy následující:

- zeptat se lékařky za co jste platila a zda to má uvedené v ceníku (v případě, že budete odpověď považovat za nedostatečnou, můžete zvážit další kroky)

- kontaktovat pojišťovnu

- podat na lékařku stížnost

S pozdravem,

31.1.2017