Poplatek za přítomnost otce u porodu

Dobrý den
chtěla bych se zeptat jak to, že porodnice stále vybírají poplatek za otce u porodu, když dle změny zákona z r. 2012 už by to mělo být zdarma? Psala jsem i dotaz do FN Brno proč a za co se stále platí a toto byla odpověď :

"Paní ..........,
u nás zůstává platba za otce u porodu 500 Kč."

Mají na to tedy právo? Popř. jak se bránit, když jsem zároveň zaměstnancem a nechci pak mít "zlou krev" v práci?

Děkuji za odpověď

HAKA

nový zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách poplatky za přítomnost otce nezrušil ani neustanovil. Nemocnice  tedy mohou za tyto služby podle vnitřních předpisů vybírat poplatky. Některé nemocnice však od této praxe s novým zákonem upustily.

Podle našeho názoru se za otce u porodu nemělo platit ani podle předcházejícího zákona, protože v opačném případě to může omezovat právo rodičky a dítěte na kontakt s blízkými osobami. Poplatek v určité míře znemožňuje právo otce na styk s dítětem, což i mezinárodní úmluvy zakazují.

Pokud už nemocnice požadují poplatek za přítomnost otce u porodu, měly by si účtovat pouze účelně vynaložené náklady, jako jsou například plášť a návleky na nohou, které se pohybují v desítkách korun. Nemocnice však vybírají stovky až tisíce korun. Jestliže nemocnice vybírá poplatek nepřiměřený můžete se bránit stížností, popřípadě žalobou na vydání bezdůvodného obohacení.

Pomoci Vám může také už  zodpovězený dotaz v poradně: Placení za přítomnost otce u porodu.

18.2.2013