Poplatek za výpis ze zdravotnické dokumentace a pracovnělékařská prohlídka

Prosím o informace ohledně ceny za výpis ze zdravotnické dokumentace a o povinnosti úhrady ze strany
nového zaměstnavatele. Dozvěděl jsem se, že od 1. 4. 2013 je povinen nový zaměstnavatel proplatit. Děkuji.

Pavlík

podle zákoníku práce zaměstnavatel obecně nese náklady na pracovnělékařské služby a nesmí je přenášet na zaměstnance. Předpokládáme, že měníte zaměstnavatele a z toho důvodu je ve Vašem případě požadován výpis ze zdravotnické dokumentace.

Pořízení výpisu ze zdravotnické dokumentace upravuje zákon o zdravotních službách. Co se týče ceny, obecně platí, že nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením výpisu nebo náklady vynaložené na pořízení kopie zdravotnické dokumentace. Konkrétní výši ceny pak poskytovatel stanoví v ceníku, který musí být veřejně přístupný pacientům.

Kdo bude výpis ze zdravotnické dokumentace a příslušnou prohlídku hradit je dále upraveno v zákoně o specifických zdravotních službách. Tento zákon určuje, že lékařský posudek o zdravotní způsobilosti obsahuje zhodnocení výsledků lékařské prohlídky, a dále výpis ze zdravotnické dokumentace.  Z výše uvedeného tedy vyplývá, že povinnost zaměstnavatele hradit náklady těchto služeb platí i právě pro výpis ze zdravotnické dokumentace.

29.4.2013