Poplatky u zdravotně znevýhodněných osob

mám dotaz ohledně platby u lékařů, jsem osoba zdravotně znevýhodněná, vedená v evidenci úřadu práce a bez podpory.

označení osoby za zdravotně znevýhodněnou má význam z hlediska zvýhodnění při hledání zaměstnání prostřednictvím úřadu práce. Této osobě náleží nárok na bezplatnou poradenskou činnost, na přípravu pro výkon vhodného zaměstnání a pro zaměstnavatel náleží nárok na státní příspěvek za její zaměstnání. Ale z hlediska plateb u lékaře nemá označení za osobu zdravotně znevýhodněnou význam. Od povinnosti platit regulační poplatky Vás to neosvobozuje.

Na druhou stranu je možné, že naplňujete předpoklady pro zvýhodnění při placení poplatků třeba z jiného důvodu. Mohl byste být třeba osobou v hmotné nouzi. Ty obecně nejsou povinny platit regulační poplatky.

O tom, co znamená označení osoby v hmotné nouzi (a případných dávkách), se více můžete dočíst na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

7.2.2010