Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nahlížení do dokumentace po zemřelém

Dobrý den, v prosinci to budou 3 roky, co mi zemřel tatínek v nemocnici. Bohužel mi nikdo nebyl schopný říct příčinu smrti a vlastně ani nevím, jestli byla provedena pitva či nebyla. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám právo i po takové době nahlédnout do dokumentace a co pro to mám udělat, aby se nestalo, že mi řeknou, že právo nemám nebo něco v tom smyslu. Jsem jediná příbuzná.

Odpověď:

Dobrý den,

dle zákona mají právo na nahlížení do zdravotnické dokumentace osoby blízké. Jako dcera za tuto osobu považována jste. Nahlížení do dokumentace i pořizování jejich kopií Vám tedy musí být umožněno. Jedinou výjimkou by bylo, pokud by Váš tatínek ještě za svého života vyslovil zákaz poskytování informací z jeho dokumentace.

Pokud byste měla zájem o kopii dokumentace, nejjednodušeji o ni zažádáte písemně. Nemocnice je  poté povinna Vám ji do 30 dnů poskytnout. K písemné žádosti můžete použít tento vzor. Nemocnice však za zaslání kopie může žádat úhradu. Do dokumentace však můžete pouze nahlédnout a případně si pořídit kopie vlastním fotoaparátem. Chcete-li využít tuto variantu, doporučuji Vám nejprve telefonicky zkontaktovat nemocnici a domluvit se s nimi na termínu, kdy vám mohou dokumentaci zpřístupnit.

Vaše Férová nemocnice

16.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS