Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ztracená zdravotnická dokumentace

Dobrý den, můj dotaz se týká dětské zdravotní karty. Je mi 30 let a nemám z dětství žádný záznam o neštovicích, které nemoci jsme prodělala a schéma očkování, protože dětský lékař, ke kterému jsem chodila, z trucu odcizil nástupkyni moji zdravotní kartu (a prý nejsem jediná). Je možné že jsou skartované či spálené. Lékař je bohužel po smrti a já se snažím dopátrat mé karty, protože jsem těhotná a vlastně moje minulost (zdravotní) je tedy pro mou obvodní lékařku tajemstvím. Asi je to slovo proti slovu, ale jaké právo mám? Je nutné tuto kartu mít? Je to zvláštní pocit, i když jde jen o kartu. Já si nepamatuji, kolik nemocí a jaké jsem prodělala. Myslím si, že tohle je opravdu nehoráznost a asi s tím nic neudělám. Děkuji za reakci popřípadě za Vaši radu.

Odpověď:

Dobrý den,

svoji zdravotnickou kartu byste mohla nalézt u registrovatele Vašeho bývalého lékaře, kde se uchovává zdravotnická dokumentace  po smrti lékaře případně po zrušení jeho registrace. Registrovatelem je zpravidla krajský úřad, doporučujeme Vám tedy se nejprve obrátit na odbor zdravotnictví Vašeho krajského úřadu. Podobný dotaz jsme zodpovídali zde.

Pokud opravdu lékař dokumentaci skartoval, budete se pravděpodobně muset pokusit co nejvíce si povzpomínat a informace Vaší lékařce říci sama. Jelikož již pravděpodobně od doby, co jste změnila lékaře uplynula značná doba, a Váš bývalý lékař je navíc po smrti, nelze v případě nezákonné skartace bohužel uplatňovat nárok na náhradu škody ani nárok na ochranu osobnosti. Za to, že Vaše karta chybí, samozřejmě nijak postihována být nemůžete.

Vaše Férová nemocnice

8.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS