Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

16.3.2009Úřady omezují porodní asistentky

Hned v úvodu tohoto týdne se odehrávají dvě důležité události, které se dotýkají možností českých žen vybrat si místo, kde chtějí porodit své dítě, a odborníka, který jim při normálním, zdravém porodu pomůže. Liga lidských práv dnes podala žalobu proti rozhodnutí ministerstva zdravotnictví jménem porodní asistentky, které toto rozhodnutí nezákonně omezuje její oprávnění vykonávat svou profesi. Zítra, v úterý 17. března pak bude od devíti hodin pražský městský soud projednávat žalobu týkající se obdobného omezení činnosti Centra porodních asistentek Porodní dům U čápa.

Praxe Krajského úřadu Středočeského kraje, který se snaží omezovat svobodnou volbu žen tím, že omezuje oprávnění porodních asistentek, byla dnes napadena žalobou. Právníci Ligy lidských práv se obrátili na soud, aby zrušil restriktivní rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které postup středočeského krajského úřadu posvětilo. Jak Liga zjistila, zatímco např. v Olomouckém kraji má neomezované oprávnění všech třicet porodních asistentek, které pracují samostatně, ve středních Čechách je osm zde autonomně působících porodních asistentek ve svých oprávněních omezováno. Tento přístup kraje i ministerstva nerespektuje kvalifikaci porodní asistentky jako odborného zdravotnického pracovníka, vyškoleného pro samostatné poskytování odborné péče během normálního porodu.

Zítřejší jednání Městského soudu v Praze snad ukáže, zda bude i v České republice možné v dohledné době využít služeb porodního domu. Obecně prospěšná společnost Porodní dům U Čápa již od roku 2005 vede právní spor s českými úřady s cílem získat neomezené oprávnění k tomu, aby v porodním domě mohly ženy také normálně porodit. Zatímco v řadě evropských zemí se jedná o samozřejmou součást nabídky zdravotních služeb hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, české porodnictví je stále příliš autoritativní, což odráží přístup ministerstva i magistrátu.

Více informací viz tisková zpráva Ligy a porodního domu.

 
zpět na přehled aktualit
 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS