Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dobry den,
s pritelem ziji v Italii a jsem v 7. mesici tehotenstvi. Chci zde i porodit, ale naskytl se nam velky problem. Nemam zde trvale bydliste a karticku pojistence mam ceskou VZP, kterou samozrejme kazdy mesic platim. Pozadala jsem o tehotenskou knizku a tu jsem nedostala, protoze nemam zdravotni karticku italskou (tessera sanitaria). Tak jsem sla na "urad" zazadat o italskou zdravotni karticku a tam jsem se dozvedela, ze mi ji daji jen pokud mam trvaly pobyt v Italii. Ten jsem taky nedostala. Bylo mi vysvetleno, ze trvaly pobyt dostanu, pokud mam rodinneho prislusnika v Italii nebo manzela.Takze nemam ani trvaly pobyt a ani karticku. Bylo nam i vysvetleno, ze pokud nebudu mit karticku pojistence italskou, budu muset zaplatit cely porod bez naroku na jakekoliv proplaceni. Opravdu uz nevime, co mame delat a na koho se zde v Italii obratit. Moc dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
bližší podrobnosti o porodech v Itálii, včetně míst, kde můžete získat podrobnější informace, naleznete v již zodpovězeném dotazu z loňského roku, který naleznete zde.
Také Vám doporučujeme se ještě před porodem obrátit na Vaši zdravotní pojišťovnu (telefonní číslo na infolinku VZP je +420 844 117 777) a Vaši situaci s ní konzultovat.
I v případě, že by porod v Itálii a péče s ním spojená nebyly v určitém rozsahu bezplatné, má dle našeho názoru pojišťovna povinnost proplatit částku za porod a další péči s ním spojenou, pokud v Itálii pojištěnec přechodně pobývá. Obecně platí, že pojišťovny jsou povinny pojištěncům uhradit částku, kterou vynaložili na nutné a neodkladné léčení, jehož potřeba nastala během jejich pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu této péče na území ČR (u porodu je to zhruba 9000 Kč). Jestliže pobýváte v zahraničí delší dobu (a nejde tak o pouhé vycestování za zákrokem), jedná se v případě porodu právě o nutnou a neodkladnou péči a není tak důvod, proč by ji pojišťovna neměla proplatit. Vždy je ale dobré situaci s Vaší pojišťovnou předem konzultovat a případně si vyžádat formulář číslo E-112. Bližší informace lze nalézt například na stránkách Evropské komise věnovaných Evropskému průkazu zdravotního pojištění.
 
Vaše Férová nemocnice

3.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS