Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Chci neomezené vycházky v těhotenství

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, jsem v 6. tt, zcela bez jakýchkoliv problémů. Protože jsem dělala na směny, vystavila mi doktorka kontrolku, jedná se mi o vycházky. Po domluvě, ale teda šílené, napsala mi je od 13 – 20 h, rodiče bydlí daleko a přítel o volnu dodělává baráček (není možnost bydlení) a já nemůžu nic, zatím bydlím v podnájmu, takže jsme každý jinde, nemůžu se radovat, protože se cítím jak ve vězení, proč někteří doktoři můžou napsat neomezený vycházky a někteří ne a ještě se rozčilují, když se zeptám? Prý je nemůže napsat. Copak je těhotenství nemoc? A ještě jeden dotaz: Mohu změnit gynekologa v průběhu kontrolky? Jedná se o to, že paní doktorka tam nechá dělat sestru, která je neschopná, chodí pozdě, neupravená a hlavně opilá! Měla jsem radost, když mi potvrdila moje první těhotenství, ale ani se neusmála a byla pěkně protivná, celý víkend sedím doma a brečím, chtěla bych od ní pryč. Mám na to právo? Budu ráda za jakoukoliv odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

dotazy, na které se ptáte, už jsme v poradně zodpovídali. Co se týče vycházek, tak odpověď naleznete např. v dotazu Vycházky v těhotenství, změnu lékaře v dotazu Změna lékaře v pracovní neschopnosti. Celá řada dalších dotazů je v poradně v sekci Posuzování zdravotního stavu.

Obecně lze říci, že neexistuje-li u Vás žádný zdravotní důvod k omezeným vycházkám, neměl by být problém se s Vaší ošetřující lékařkou domluvit na vycházkách neomezených. Stanovení rozsahu vycházek, včetně neomezeného rozsahu, a jejich doby, se posuzuje podle zdravotního stavu těhotné. Tento rozsah resp. změnu rozsahu stanovuje ošetřující lékař.

Požádejte tedy lékařku o změnu rozsahu vycházek na neomezené. Pokud Vám však lékařka nevyhoví a budete její postup považovat za bezdůvodný a nesprávný, musí Vám lékařka vydat rozhodnutí o nepovolení této změny, pokud o to požádáte. Tento postup vyplývá přímo z § 56 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění. Trvejte na tom, aby lékařka v rozhodnutí uvedla, které konkrétní zdravotní důvody a jakým způsobem brání změně rozsahu vycházek. Také po lékařce požadujte, aby zapsala do zdravotnické dokumentace, jaké negativní vlivy na Vás a Vaši psychiku v těhotenství má odloučení od partnera a rodičů kvůli omezení Vašich vycházek. Proti zamítavému rozhodnutí lékařky pak můžete do 3 dnů podat odvolání. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.

Můžete si také nechat změnit místo Vašeho pobytu a požádat lékařku o povolení změny místa pobytu. Měla by Vám vyhovět a změnu povolit, pokud to Váš zdravotní stav a stanovený léčebný režim nevylučuje. Můžete si tak dát pobyt k rodičům, pokud k nim pojedete na delší návštěvu. Opět zde platí, že pokud lékařka nebude chtít změnu povolit, musí Vám na Vaši žádost vydat rozhodnutí o nepovolení, proti kterému se můžete opět odvolat.

Další řešení spočívá ve Vašem právu svobodné volby lékaře, které není nijak omezeno tím, že jste v pracovní neschopnosti. Lékaře může měnit kdykoliv, jediné omezení je, že to může být maximálně jednou za 3 měsíce.

Vaše Férová nemocnice

29.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS