Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Gynekolog nerespektuje právo na informovaný souhlas

Dobrý den, jsem jsem v 28 TT a jsem zastáncem přirozeného porodu a těhotenské péče. Nejsem spokojená s chováním svého gynekologa, který vůbec nerespektuje moje přání a odmítá se bavit o prováděných a navrhovaných vyšetřeních. Změnit gynekologa není prakticky možné, protože se mi nedaří najít člověka, který by měl právní povědomí a respektoval mě jako partnera. Pokud už jsem se s někým dostala do kontaktu, tak mi bylo řečeno, že mě z důvodu solidarity k mému lékaři nepřevezme do péče. Zdá se mi to neslýchané. Nevím, jak mám vzniklou situaci řešit. Kde hledat informace o lékařích, kteří by byli nakloněni přirozenému těhotenství a porodu? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

lékař je povinen respektovat Váš nesouhlas s prováděním vyšetření. V praxi však někteří lékaři s paternalistickým přístupem nejsou schopni respektovat právo žen odmítnout vyšetření nebo zákrok. To však není omluva a dochází tak porušování práv žen ze strany těchto lékařů. Proti chování Vašeho lékaře můžete podat stížnost.

Rovněž odmítnutí gynekologa zaregistrovat ženu z důvodu solidarity ke kolegovi je protiprávní. Nový lékař Vás může odmítnout pouze ze zákonem stanovených důvodů, tedy především pokud má plno. Důvod, pro který odcházíte od svého původního lékaře, nejste povinna sdělovat.

V podstatě totožný dotaz už jsme zodpověděli v minulosti zde.

Jak najít lékaře, který je nakloněn přirozenému těhotenství a porodu a který bude respektovat Vaše přání, není právní otázkou. Domníváme se však, že by Vám mohly pomoci např. webové stránky Známý lékař, na kterých si můžete vyhledat lékaře podle specializace a sídla a kde se rovněž dozvíte hodnocení ze strany jeho pacientů, které hodně o přístupu lékaře vypovídá.

Vaše Férová nemocnice

24.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS