Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Lékař ani přes zaplacenou nadstandardní péči neupozornil včas na rozštěp

Dobrý den, na začátku těhotenství mi byla nabídnuta tzv. VIP péče za několik tisíc korun. Jedná se o to, že každé 3 týdny je UTZ vyšetření. Jelikož jsem před lety o miminko přišla, tak jsem na tuto možnost bez váhání přistoupila s tím, že se cokoliv odhalí včas. Ve 28. týdnu mi lékař suše sdělil, že má mimi rozštěp ve stylu -  no bóže, to nic není. Když jsem projížděla nahraná DVD z 23+6, tak tam je vada vidět úplně nádherně, že by ji ani začínající lékař nemohl přehlédnout. Určitě kdybychom se to dozvěděli dříve, tak těhotenství ukončíme. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nějakou šanci podat stížnost za zanedbání péče, když to ve 23. týdnu bylo dokonale vidět, a když jsem projížděla DVD zpětně (každé 3 týdny nahraný záznam) tak tam není kontrola obličeje vůbec. Lékař mimču vždy změřil obvod hlavy, zkoukl srdce, změřil stehenní kost a zkoukl pohlaví. Nic víc, nic míň. Ani ve 20. týdnu nebylo nic navíc, pouze ve 13. týdnu bylo navíc změřeno šíjové projasnění. Musí se měřit nosní kůstka? Mně jí doktor neměřil, že prý stačí, že tam je. Je povinnost lékaře hledat tuto vadu? Mám nějaké šance s podáním stížnosti? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Česká gynekologická a porodnická společnost stanoví ve svých Zásadách dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství doporučený postup při vyšetření. Podobně Výbor ultrazvukové sekce ČGPS stanoví seznam doporučených ultrazvukových výkonů - viz zde.

Ani v jednom z postupů však nenajdeme detailní podrobnosti o screeningovém ultrazvukovém vyšetření. Pokud Vámi uvedená vyšetření měla být součástí nadstandardní péče, na které jste se výslovně s lékařem domluvila a za kterou jste zaplatila, pak se dá říct, že lékař pochybil.

Podáte-li stížnost, je možné namítat, že Vás lékař na rozštěp včas neupozornil. Tuto povinnost měl i v případě, že potrat již nebyl možný. Máte rovněž právo nahlížet do dokumentace a pořizovat si z ní opisy, což Vám může pomoci při případném podání stížnosti.

Omlouváme se, že zveřejňujeme odpověď na Váš dotaz až s velkým zpožděním.

Vaše Férová nemocnice

8.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS