Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Má rodička s diabetem právo na přirozený porod?

Dobrý den, v níže uvedených dotazech píšete, že císařský řez bez souhlasu pacienta lze provést jen v zákonem stanovených případech - pokud se jedná o nemoci stanovené zvláštním předpisem, zejména o infekční onemocnění (např. TBC), je-li bacilonosič (např. viru HIV, břišním tyfem), jestliže je pacient ve stavu, kdy nelze jeho souhlas vyžádat. Zajímá mě jestli Diabetes Melitus I. typu je v seznamu oněch nemocí „stanovených zvláštním předpisem“? Chtěla bych se tedy zeptat, jestli rodička s diabetem 1. typu bez komplikací, kdy těhotenství probíhalo fyziologicky bez potíží, má právo na přirozený porod? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

dle zákona má každá dospělá osoba způsobilá k právním úkonům právo odmítnout jakýkoli zákrok a lékařskou péči. Výjimku tvoří pacienti nakažení onemocněními, u kterých hrozí šíření infekce -  TBC, virus HIV, břišní tyfus a žloutenka typu B a C, a pacienti, u kterých je soudem nařízeno ochranné léčení. Diabetes Melitus 1 rozhodně mezi tato onemocnění nepatří.

Rodička s diabetem má tedy právo svobodně se rozhodnout jakou péči během porodu chce přijmout a rovněž se může rozhodnout, že i navzdory jinému názoru zdravotníků dá přednost přirozenému porodu. Zdravotníci mají takovou ženu povinnost poučit o možných rizicích různých alternativ porodu a případně si mohou nechat podepsat negativní revers v případě odmítnutí císařského řezu. Je však nepřijatelný jakýkoliv nátlak, výhružky či manipulace z jejich strany, takové neetické jednání by mohlo být důvodem ke stížnosti. Informovaný souhlas se zákrokem má být totiž učiněn svobodně, nikoliv pod nátlakem zdravotníků.

Vaše Férová nemocnice

20.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS