Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená

Dobrý den, jsem v 6. měsíci těhotenství a ráda bych v následujících dnech nastoupila na neschopenku a poté na mateřskou dovolenou. Zajímalo by mne, jak se v takových případech řeší nevybraná dovolená. Mám nevybraných 33 dnů a oprávněný strach, že zaměstnavatel v brzké době zkrachuje. Finančně mě nemocenská vyjde přibližně stejně jako současný plat, protože z důvodu krize nejsou žádné prémie, nižší plat a tím i denní vyměřovací základ, takže vybírat si dovolenou jaksi nemá smysl. Může mi dovolená v případě krachu propadnout nebo mi ji zaměstnavatel musí proplatit? Je možné, aby mi dovolená zůstala po celou dobu rodičovské dovolené a zaměstnavatel ji nechával do doby, kdy se případně z dovolené vrátím zpět do zaměstnání? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě bude patrně nejvhodnější vybrat si dovolenou ihned po skončení mateřské dovolené. Podle § 217 zákoníku práce „požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.“ Po skončení mateřské dovolené tak můžete ze začátku pobírat zároveň náhradu mzdy za dobu čerpání dovolené i dávky státní sociální podpory - rodičovský příspěvek. Jakmile dovolenou vyčerpáte, nastoupíte na rodičovskou dovolenou a zůstane Vám jen rodičovský příspěvek.

Jinak je také možné, abyste dovolenou čerpala až po skončení rodičovské dovolené. Pokud se však obáváte „zkrachování“ zaměstnavatele, doporučujeme čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené. V případě krachu zaměstnavatele zanikne Váš pracovní poměr a zůstane Vám pohledávka ve výši náhrady mzdy, problematické ale může být vydobytí takové pohledávky v konkurzním řízení.

Vaše Férová nemocnice

9.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS