Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat za svou kamarádku, zdali jsou nutné pravidelné kontroly u gynekologa v těhotenství. Kamarádka je v 7.měsíci těhotenství, které probíhá normálně, vše v pořádku, podstoupila vyšetření, která ji byla do této doby doporučena. Dnes se však nepohodla se svým lékařem, který ji řekl, že ji odmítá ošetřovat nadále a ať již k němu nechodí. Jaké má teď povinnosti? Bude ji vyplácena mateřská i když teď již do porodu nikoho nebude navštěvovat? Koho může požádat o ukončení neschopenky a kde požádat o nástup na mateřskou? Kamarádka je velice přírodní člověk a každá návštěva lékaře ji stresuje.

Odpověď:

Dobrý den,

co se týče povinností ženy v těhotenství platí, že žádný léčebný ani diagnostický zákrok není možné provést bez svobodného a informovaného souhlasu ženy. Z toho vyplývá, že žena má právo péči také odmítnout a není povinna navštěvovat lékaře. Skutečnost, zda se bude účastnit vyšetření, nemá vliv na mateřskou dovolenou.
O ukončení pracovní neschopnosti musí Vaše kamarádka požádat lékaře, který ji vede neschopenku. Předpokládáme, že jím je gynekolog, se kterým se Vaše kamarátka nepohodla a který ji sdělil, ať už k němu nadále nechodí. Takovéto jednání lékaře je v rozporu se zákonem. Lékař nemůže odmítnout Vaši kamarátku léčit. Nadále proto zůstává jejím ošetřujícím lékařem a tudíž je i povinen ukončit její pracovní neschopnost.

Zároveň je povinen určit předpokládaný datum porodu, na základě kterého bude Vaší kamarátce udělená mateřská dovolená. Bez těchto dokumentů nebude možné, aby Vaše kamarátka nastoupila na mateřskou dovolenou a tudíž se návštěvě lékaře nevyhne.

Jestli však Vaše kamarátka nechce nadále navštěvovat svého nynějšího gynekologa, může lékaře změnit. Nový lékař ji poté tyto dokumenty může vystavit.

Vaše Férová nemocnice

30.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS