Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Může těhotná odmítnout jet na pracovní cestu?

Dobrý den, jsem v 11. týdnu těhotenství, před 14 dni jsem byla u gynekologa, který mi těhotenství potvrdil. Dočetla jsem se, že mě zaměstnavatel jako těhotnou nemůže vyslat na služební cestu bez mého souhlasu. Nyní po mně navíc požaduje potvrzení lékaře, že je pro mě nevhodné, abych na služební cestu jela. Má zaměstnavatel na toto potvrzení nárok? Konkrétně se jedná o školení, které je ukončeno zkouškou a bylo v době, kdy jsem o svém těhotenství nevěděla, zaměstnavatelem zaplaceno. V pracovní smlouvě mám napsáno, že souhlasím v případě potřeby zaměstnavatele s vysláním na pracovní cestu. Znamená to, že při podepsání této pracovní smlouvy jsem zaměstnavateli dala souhlas i k tomu, že mě může v těhotenství poslat na služební cestu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

dle zákoníku práce je možné, aby Vás zaměstnavatel vyslal na pracovní cestu mimo obvod obce Vašeho pracoviště, nebo bydliště během těhotenství pouze s Vaším souhlasem. Zákon zde nestanovuje žádnou podmínku potvrzení lékaře o nevhodnosti pracovní cesty. Tato skutečnost je nezávislá na tom, že jste se v pracovní smlouvě zavázala k souhlasu s pracovními smlouvami, protože jako těhotné zaměstnankyni Vám zákoník práce poskytuje zvláštní míru ochrany oproti běžnému zaměstnanci. Práva, která má zaměstnankyně přímo ze zákoníku práce, nelze smluvně omezovat. Dále je důležité upozornit na skutečnost, že zaměstnavatel po Vás dokonce nemůže vyžadovat ani konkrétní informace o průběhu Vašeho těhotenství.

Druhou otázkou pak jsou dobré vztahy na pracovišti a rovnováha mezi zájmy zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud Vám zdravotní důvody v těhotenství nebrání na služební cestu jet, je na Vás, abyste zvážila pro a proti a rozhodla se, zda zaměstnavateli vyjdete vstříc.

Vaše Férová nemocnice

11.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS