Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nárok na mateřskou

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na nárok na mateřskou. Nyní jsem ve 2. měsíci těhotenství, současně jsme evidována na ÚP, neboť k 28. 2. 2009 jsem přišla o práci, ve které jsem pracovala 21 měsíců. Termín porodu mám 1. 10. 2010. Mám možnost od dubna nastoupit na 3 měsíce do práce. Vznikl by mi nárok na mateřskou, pokud bych duben-červen byla klasicky zaměstnaná?

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřskou) byste měla, pokud byste se účastnila nemocenského pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dnů (počet dnů ode dne vzniku pojištění včetně sobot, nedělí a svátků) v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc. Do doby pojištění se nezapočítává doba evidence na Úřadu práce.

Další podmínkou pro Váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství je nutnost být pojištěna v době vzniku nároku nebo být v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trvá 180 dní od skončení zaměstnání, pokud zaměstnaní skončilo v době těhotenství. Ve Vašem případě tedy bude nutné nastoupit do uváděného zaměstnání. Ochranná lhůta bude ve Vašem případě kratší, bude trvat jen tolik dní, kolik budete zaměstnaná, tedy asi 3 měsíce. V této ochranné lhůtě pak musíte nastoupit na mateřskou, aby byl nárok zachován.

Ve Vašem případě to vypadá, že pokud nastoupíte do zmiňovaného zaměstnání, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám vzniknout měl. Podle našich výpočtů jste nemocenské pojištění v rozhodné době platila 212 dní ve starém zaměstnání a v novém byste je měla platit 91 dnů. Celkem to tedy je 303 dní, což k nároku na peněžitou pomoc v mateřství stačí. Tento výpočet platí pro případ, kdy na mateřskou nastoupíte co nejdříve, tedy 8 týdnů před plánovaným datem porodu. Pokud byste nastoupila 6 týdnů před plánovaným datem porodu, stále ještě by doba Vaší účasti na nemocenském pojištění činila dostačujících 289 dní. Ve Vašem zájmu je tedy nastoupit na mateřskou co nejdříve.

Doporučuji Vám si dobu, po kterou jste platila nemocenské pojištění, spočítat pro jistotu ještě sama. Je totiž možné, že jste z nějakého v dotazu neuvedeného důvodu (tím může být například neplacené volno delšího než 30 dní apod.) neplatila nemocenské pojištění po celou dobu Vašeho předchozího zaměstnání.

Vaše Férová nemocnice

20.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS