Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nároky nezaměstnané rodičky

Dobrý den, dcera pracovala poslední tři roky v zemích EU, ale ne nepřetržitě. Je těhotná, otec neuveden. Nyní dostala poslední podporu v nezaměstnanosti a je 6 týdnů před porodem. Na sociálce jí bylo sděleno, že nemá nárok na žádnou další podporu, neboť bydlí u nás, u rodičů, a že až po porodu bude pobírat rodičovský příspěvek. Je to opravdu tak, že nastávající matka, která si po celou dobu platila zdravotní pojištění, daně z příjmů, nemá na nic nárok a je odkázána na rodiče? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz není z oblasti zdravotnického práva, ale z oblasti práva sociálního zabezpečení. Doporučujeme Vám obrátit se na poradnu práva pro rodiče na www.aperio.cz. Vaší situace se také dotýká námi zodpovězený dotaz v minulosti zde.

Patrně jste měla na mysli, zda dcera má nárok na mateřskou, resp. na peněžitou pomoc v mateřství. Pro nárok na tuto dávku musí být splněny zákonné podmínky, více např. v článku zde. Dcera se rovněž může obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení a informovat se, zda s tím, co má odpracováno, jí vzniká nárok na tuto dávku.

Vaše Férová nemocnice

13.8.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS