Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Očkování v souvistlosti s operací

Dobrý den,
náš pětiletý syn by měl nastoupit příští týden do nemocnice na operaci kýly. Syn není řádně očkován (například poslední dávku hexavakcíny v 5.letech nedostal). Náš dětský lékař v tom vidí riziko, že dítě není řádné očkováno a plánuje se operace. Volal dneska do očkovacího centra, kde se jim pochopitelně nelíbilo, že dítě není řádně očkováno. Jelikož doočkování odmítáme, dohodli jsme se, že pan doktor napíše do předoperačního vyšetření, že z hlediska dětského lékaře je dítě schopno jít na operaci, ale že nemá kompletní dávky tetanu a že podle vyjádření lékaře z očkovacího centra, je v tom riziko. Jestli syna nakonec přijmou na operaci nebo ne, to pan dětský lékař nechává na chirurgovi. Naše otázka je, jestli zákon či jakékoliv lékařské předpisy brání v nějaké operaci pokud dítě není očkováno. Může nám kvůli tomu dětská chirurgie odmítnout příjem syna na operaci? V nemocnici nám bylo dřív řečeno, že syn má kýlu na pupíku dost velkou a že je to třeba řešit v tomto věku, jelikož to může být v pozdějším věku nebezpečné.
Předem moc děkujeme za odpověď

M.H.

Odpověď:

Dobrý den, 

zákon ani jiný právní předpis nutnost očkování před operací dítěte neupravuje. To, zda je možné operaci v daném případě možné provést či nikoliv musí posoudit lékař a vzhledem k tomu, že jsme poradnou právní, nedokážeme Vám v tomto poradit. Doporučujeme Vám požadovat konkrétní rizika, který s sebou neočkování v souvislosti s operací nese.

Váš lékař má však povinnost dle § 31 zákona o zdravotních službách Váš předem informovat o zdravotním stavu a navrženém léčebném postupu, včetně informací o jeho vhodnosti, přínosech i rizicích. Obraťte se s dotazem tedy na lékaře, který bude Vašeho syna operovat a situaci s ním proberte. Pokud nebudete souhlasit s navrženým léčebným postupem, máte také právo na informování o alternativních možnostech léčby. V případě, že je zdravotní stav Vašeho syna akutní a vyžaduje neodkladnou péči, nemůže lékař odmítnout Vašeho syna ošetřit z důvodu nedoočkování a musí mu potřebou zdravotní péči poskytnout. 

V závěru nám dovolte požádat Vás o vyplnění dotazníku, zjišťujícího Vaši spokojenost se službami Férové nemocnice. Dotazník naleznete zde. Číslo Vašeho dotazu je 7093. Vyplnění dotazníku Vám nezabere více jak pět minut, což představuje pouze zlomek času věnovaný vypracování odpovědi. Výsledky nám umožní zlepšit naše služby.

Děkujeme za odpověď

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

 

 

12.12.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS