Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí císařského řezu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu odmítnout porod císařským řezem. Pokud ano, tak jak, aby to lékaři museli respektovat. Již jsem jim sice podepsala, že s císařským řezem nesouhlasím, ale obávám se, aby toto moje přání respektovali. Já žádný doklad o tom, zda to vzali na vědomí nemám. Mám to pouze zapsané v kartě. Všichni byli velice rozčílení, že nechci tento zákrok podstoupit. Přitom jsem již za stejných podmínek přivedla na svět čtyři naprosto zdravé děti. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den!

Právem každého člověka tedy i pacienta je rozhodovat o svém životě a zdraví. Každý zásah do tělesné integrity ze strany lékaře vyžaduje svobodný a informovaný souhlas pacienta. Lékař by měl pacienta poučit, proč je zákrok nutný, jaká jsou jeho rizika a důsledky a jaké jsou možné alternativy. Rozhodnutí, zda zákrok podstoupí či nepodstoupí, náleží pacientovi. Pokud pacient odmítne podstoupení nějakého výkonu, musí si lékař vyžádat písemné potvrzení tzv. negativní revers. Lékař musí vaše přání respektovat.

Provést zákrok bez souhlasu pacienta lze jen v zákoně stanovených případech- pokud se jedná o nemoci stanovené zvláštním předpisem, zejména se jedná o infekční onemocnění (např. TBC),je-li bacilonosič (např. viru HIV, břišním tyfem), jestliže je pacient ve stavu, kdy nelze jeho souhlas vyžádat, a jedná se o výkony nutné k záchraně života nebo zdraví (např. pacient v bezvědomí), pokud se osoba jeví jako duševně nemocná nebo pod vlivem drog a alkoholu a tato osoba ohrožuje sebe nebo své okolí.

Rodička může také vypracovat porodní plán. Porodní plán je písemnou formou zpracovaná představa a přání rodičky o průběhu porodu. Je to soupis požadavků a přání, které se týkají péče, okolností porodu a poporodní péče, který rodička předává v porodnici. Porodní plán by měl usnadnit komunikaci mezi rodičkou, lékařem a ostatním personálem. Více se o porodním plánu můžete dozvědět např. zde.

Doporučujeme se pokusit vše co nejvíce probrat se zdravotnickými pracovníky, kteří mají povinnost Vám vysvětlit, proč doporučují císařský řez a jaké jsou alternativy.

Vaše Férová nemocnice

24.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS