Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí dentální hygieny

Dobrý den,

 zubař u dcery (13 let), která má lehké mentální postižení, při preventivní prohlídce odmítl léčbu kazů poté, co jsme my odmítli jeho doporučení zajít k dentální hygienistce (za 650,- Kč) s tím, že ji časem zuby pouze vytrhá. Má na toto právo?

Děkuji za odpověď

P.Su

Odpověď:

Dobrý den,

takový postup lékaře je nepřiměřený. K postoupení dobrovolné placené léčby u hygienistky Vás lékař nemůže v žádném případě nutit. I přesto, že k hygienistce nepůjdete, tak musí Vaší dceru ošetřit. Proto se s ním zkuste ještě jednou domluvit. Pokud bude stále odmítat léčbu, tak pak máte dvě možnosti.

Za prvé můžete změnit lékaře. Jako pojištěnec máte vždy jednou za tři měsíce právo změnit podle své volby svého lékaře. Jedinou další podmínkou je, že musí mít smlouvu s její zdravotní pojišťovnou. Lékař, kterého si zvolíte, pak má možnost odmítnout přijetí do své péče jen z těchto důvodů:

  • přijetím pacienta by bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení; překročením únosného pracovního zatížení se rozumí stav, kdy by zajištěním zdravotních služeb o tohoto pacienta došlo ke snížení úrovně kvality a bezpečnosti zdravotních služeb poskytovaných pacientům již přijatým,
  • vzdálenost místa pobytu pacienta by neumožňovala v případě poskytování zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost výkon návštěvní služby.

Za druhé můžete podat stížnost lékaře. Buď k České lékařské komoře nebo správnímu orgánu, který lékaři poskytl oprávnění. Podrobnější postup může nalézt zde. I když v tomto případě může být řešením změna lékaře.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

 

18.5.2015

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS