Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí konkrétního zdravotníka

Dobrý den, pokud nejsem spokojena s chováním konkrétního zdravotníka např. zdravotní sestry nebo lékaře během porodu, mohu odmítnout jeho služby, ale dál zůstat v péči nemocnice? Předem moc děkuji za odpověď.

Vac

Odpověď:

Dobrý den,

ze zákona máte právo vybrat si podle svého uvážení zdravotnické zařízení, ve kterém budete rodit. Bohužel to však neznamená možnost vybrat si konkrétního lékaře v tomto zařízení, neboť to již záleží na rozpisu služeb v zařízení. 

I když tedy nemáte právo si určovat, který zaměstnanec porodnice Vás bude vyšetřovat a provádět Vám zákroky, máte nepochybně právo odmítnout jakékoliv vyšetření a zákrok včetně odmítnutí jen od určitého zdravotnického pracovníka. Pokud tedy nebude možná dohoda přímo na místě o tom, že o Vás bude pečovat jiný pracovník, pak máte právo odmítnout veškerou péči tohoto zdravotníkaRozhodnout, kdo se smí nebo nesmí dotýkat Vašeho těla, patří do Vaší osobní svobody a autonomie. Domníváme se, že personál by pak z důvodu poskytování péče „lege artis“ musel přistoupit na to, aby o Vás pečoval jiný kolega lékařky, který má zrovna také službu, nebo porodní asistentka. Pokud by šlo o fyziologický porod, pak je totiž porodní asistentka dle právních předpisů plně kompetentní k veškerým výkonům během porodu, a to bez dohledu a pomoci lékaře. Lékař tedy není u většiny porodů vůbec nutný.

Kromě toho tento postup, kdy si rodičky hromadně nenechají líbit nevhodné chování určitého zdravotníka a odmítnou, aby o ně pečoval, povede ke kýženému efektu - porodnice pak budou zaměstnávat jen takový personál, který se chová k rodičkám slušně a s respektem.

 

V závěru nám dovolte požádat Vás o vyplnění dotazníku, zjišťujícího Vaši spokojenost se službami Férové nemocnice. Dotazník naleznete zde. Číslo Vašeho dotazu je 7038. Vyplnění dotazníku Vám nezabere více jak pět minut, což představuje pouze zlomek času věnovaný vypracování odpovědi. Výsledky nám umožní zlepšit naše služby.

Děkujeme za odpověď

 

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

12.11.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS