Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí vyvolaní porodu

Vážený pán/paní,

chci se zeptat, jestli mám právo na odmítnutí vyvolaní porodu a rozstřihnutí během přirozeného porodu. První porod byl vyvolán a skončil téměř tragicky pro dítě, tudíž po třech dnech přetrvávajících kontrakcí se rozhodli přistoupit k akutní sekci.

Jana

Odpověď:

Dobrý den,

během porodu platí, že jakékoliv zákroky musí být provedeny pouze s informovaným souhlasem rodičky. Jedinou výjimkou je, pokud je zákrok nutný a nezbytný pro zachování života a zdraví ženy a zároveň není možné její souhlas získat (bezvědomí). Žádný zákrok však nelze provést proti vůli rodičky (pokud je schopna svou vůli projevit) a to ani ani v případě, kdy je lékař přesvědčen o jeho nutnosti či prospěšnosti. Pokud rodička se určitým zákrokem či vyšetřením nesouhlasí, musí si lékař o tom vyžádat písemné prohlášení – revers.

Dokonce ani v případě, kdyby nesouhlas ženy podle názoru lékaře ohrožoval život nenarozeného dítěte, není možné zákrok (například císařský řez) provést. Samozřejmě také platí, že o všech zákrocích musí být žena náležitě poučena.

Máte tedy právo odmítnout vyvolání porodu, rozstřihnutí i jiné zákroky. Pokud s těmito zákroky nebudete souhlasit, je lékař povinen nechat si od Vás vyžádat písemné prohlášení neboli reverz. Ten jej zbavuje případné odpovědnosti. Více o této problematice se můžete dočíst v příslušné sekci na našich internetových stránkách.

Vaše Férová nemocnice

4.3.2014

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS