Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Podezření na zanedbání péče v těhotenství

Dobrý den, velice ráda bych se vás zeptala, jak mám postupovat, když mám podezření na zanedbání  péče v těhotenství s následkem porodu mrtvého miminka. Jedná se o soukromého gynekologa. Na koho se ohledně nějaké stížnosti mám obrátit? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud máte podezření na zanedbání povinné péče, měla byste si především vyžádat kopii zdravotní dokumentace a zkonzultovat ji s nezávislým lékařem, nebo přímo soudním znalcem z oboru lékařství, seznam naleznete zde. Ten by měl zhodnotit zda došlo, nebo mohlo dojít k pochybení ze strany gynekologa a jak to případně prokázat.

Pokud budete přesvědčena, že k takovému pochybení došlo, máte několik možností, jak postupovat. Stížnost na lékaře můžete podat například k České lékařské komoře, nebo registrující orgán ordinace Vámi zmiňovaného gynekologa, což bude pravděpodobně Krajský úřad. Bližší informace o podávání stížností naleznete zde. Důležité je však zmínit, že takovou stížností nemůžete dosáhnout finančního odškodnění. Pomůže Vám však objasnit, zda k pochybení došlo nebo ne.

Dále se můžete pokusit dosáhnout mimosoudního vyrovnání. Vyjednávat s lékařem můžete sama, nebo prostřednictvím advokáta, který se specializuje na medicínské právo, seznam nalezente zde. Zastoupení advokátem doporučujeme nejen kvůli jeho odborným znalostem, ale také kvůli pravděpodobně uvážlivějšímu přístupu lékaře.

Pokud Vaše nároky nebudou uznány, avšak Vy budete přesvědčena, že lékař opravdu pochybil, můžete postupovat také soudní cestou. V takovém případě znovu doporučujeme využít služeb advokáta, který Vám také řekne co si můžete nárokovat, jakou žalobu podat,..atd. Více informací o řešení sporů soudní cesto naleznete například zde.

Vaše Férová nemocnice

5.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS