Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Porod mrtvého miminka

Dobrý den,

V lednu 2010 jsem bohužel porodila mrtvého synka, ve 39. týdnu těhotenství. Pár hodin po těžkém císařském řezu a následné druhé vážné operaci přišla lékařka s tím, že se musíme během 10 minut rozhodnout, zda chceme malého vidět či nikoli. Nenechala nám prostor na rozmyšlenou, a stále naléhala, že potřebuje naše rozhodnutí co nejdříve kvůli převozu na dětskou patologii či pitevnu. Můžete mi prosim napsat, jaký časový prostor mají rodiče k rozhodnutí, zda miminko chtějí vidět?

Velice vám děkuji za odpověď

Peťule

Odpověď:

Dobrý den,

podle nemocničních předpisů musí být člověk, který v nemocnici zemře, přesně do dvou hodin převezen na patologii. Tam je pak uložen po dobu dvou dní, kdy je pro příbuzné možno patologii navštívit. Sice to v dotazu přímo neuvádíte, ale je pravděpodobné, že vaše operace trvala dvě hodiny nebo déle, takže dítě v tu dobu mělo být již dávno odvezeno. Ve vašem stavu byste ho ale pravděpodobně nemohla během dvou dnů na patologii navštívit a možná tedy lékařka z dobré vůle ponechala dítě na oddělení déle, abyste ho mohla vidět, zároveň si ale byla vědoma, že kvůli tomu porušuje předpisy a proto na vás naléhala, ať se rozhodnete rychle. V porodnicích je běžnou praxí, že se zřízenci, kteří odvezou dítě na patologii, volají právě po oněch dvou hodinách, ne dříve. Většinou ale doba, po které dorazí na oddělení není delší, než deset minut.

Za normálních okolností tedy máte celé dvě hodiny na to, abyste mohla zemřelého vidět; jestliže tato lhůta byla zkrácena, došlo k porušení vašich práv a můžete se bránit stížností nebo žalobou.

Vaše Férová nemocnice

21.11.2011

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS