Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Právo odejít s dítětem po porodu z porodnice, odmítnutí rodičky kvůli plnému stavu v porodnici

Má rodící žena právo na ambulantní porod? Vím, že má právo odejít po porodu i s dítětem, pokud jsou oba zdraví. Byla jsem ale v situaci, kdy mě porodnice, kterou jsem si vybrala, odmítla pro plné oddělení šestinedělí přijmout a poslala mě do jiné, mně neznámé porodnice. Takže jsem nerodila, jak jsem chtěla (v klidu a přirozeně), ale přesně tak, jak jsem nechtěla (cesta do další porodnice, další příjem, další papírování, další monitor, cizí prostředí, žádné soukromí atd.). Na můj návrh, že bychom šli hned po porodu domů, reagovala lékařka ve službě argumentem, že "se to nesmí".

Odpověď:

Dobrý den,

ambulantním porodem se rozumí právě Vámi popsaná situace – odchod rodičky s dítětem z porodnice domů (zpravidla do 24 hodin). Pokud je dítě zdravé, neměla by nemocnice nebo její pracovníci v propuštění matce bránit. Tento postup zákon umožňuje jedině v případě aktuálního ohrožení života či zdraví dítěte, když je potřeba provést neodkladný vyšetřovací nebo léčebný výkon k záchraně života nebo zdraví dítěte. Argument Vaší lékařky, že se to nesmí, vyplýval zřejmě jen z její neinformovanosti. To vás však nezbavuje Vašeho práva opustit nemocnici krátce po porodu, protože se nedopouštíte ničeho protiprávního, toto právo Vám vyplývá ze zákona. Je však smutným faktem, že rodičky jsou v některých porodnicích ze strany personálu nesprávně informovány o svých právech a musí dokonce v porodnici o svá práva „bojovat“. Lékařka po Vás mohla chtít jedině podepsání reversu. Pak už Vám však v odchodu domů nemohla nijak zabránit, ani by k tomu neměla žádné právní prostředky. Více k problematice ambulantního porodu naleznete na našich stránkách zde.

Co se týče druhé části Vašeho dotazu, směřoval k právu porodnice odmítnout rodičku. Ve Vašem případě nemocnice postupovala podle zákona, který umožňuje odmítnout rodičku v případě překročení únosného pracovního zatížení lékařů tak, že by nebyli schopni zajistit péči o tuto rodičku nebo o ostatní ženy, které mají v péči. Tohle právo však porodnice nemá, když se jedná o rodičku ze spádového území porodnice a taky v případě, kdy jde o neodkladnou péči a není již možný převoz do jiného zařízení. Blíže se této problematice práv během porodu věnujeme zde.

Vaše Férová nemocnice

21.11.2008

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS