Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Přítomnost manžela a kamarádky u porodu

Dobrý den, jsem k porodu zaregistrovaná v X nemocnici v Y, kde, jak si pamatuju, panují spíše rigidní medicínské zvyklosti. Chci mít při porodu přítomného jak manžela, tak také kamarádku. Chtěla jsem se zeptat, jak je to z hlediska zákona. Děkuju za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

je pravdou, že některé nemocnice se ještě staví k doprovodu rodičky neochotně a účtují si zvláštní poplatky za přítomnost otce jako  ,,nadstandardní službu‘‘, tento trend ale dnes už spíše ustupuje.
Jako rodička můžete svobodně rozhodnout o tom, kdo bude přítomen Vašemu porodu, podobně jako o tom, že si přítomnost některých osob nepřejete (např. mediků). V zákonech není nikde doprovod upraven, právo na něj se obvykle dovozuje z práva na sebeurčení, soukromý život a osobní svobodu. V jejich rámci si můžete zvolit i více osob, které Vám budou u porodu psychicky pomáhat. Jako dospělá osoba máte právo o sobě svobodně rozhodovat a můžete činit, co není zákonem zakázáno. Výjimku z práva volby doprovodu by tvořila ochrana zájmů třetích osob, tzn. ohled na spolupacienty, zdravotní či jiná rizika, která by mohla zasáhnout do chodu zdravotnického zařízení a mít vliv na bezpečnost a poskytovanou péči. Pokud však nic takového nehrozí a ani nemocnice nestanoví zvláštní režim ve vnitřním předpisu, přítomnosti obou osob by nemělo nic bránit.

Nejspolehlivější informace Vám poskytne přímo nemocnice, ve které se chystáte porodit. Řada nemocnic poskytuje i specializované předporodní kurzy, kde je možnost seznámit se blíže s prostředím porodních sálů a zjistit více o službách rodičkám.

Vaše Férová nemocnice

12.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS