Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Provedení zákroku bez poučení a souhlasu těhotné

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o posouzení a radu, jaké jsou mé možnosti obrany mne jako pacienta. Ošetřující lékařka mi provedla při vnitřním vyšetření tzv. hamiltonův hmat v 37tt+6 bez mého vědomí. Vzhledem k tomu, že jsem zákrok nepociťovala bolestivě a lékařka mi až po vyšetření sdělila, že jsem už zcela připravená k porodu a že budu špinit a možná už se rozběhne porod, že "to trochu prošťourla“, tak mi to nějak došlo až doma, když jsem začala mít obtíže (krvácení a bolestivé stahy) a vyhledala jsem si, o co vlastně jde. S lékařkou jsem si to ještě nevyříkala, chci se nejdřív poradit o dalším možném postupu. Nikdy bych v dané situaci s takovým zákrokem nesouhlasila, chování lékařky považuji za nepochopitelné, neomluvitelné a ponižující, a také za nebezpečné, neboť mám streptokoka. Přejeme si porod pokud možno bez nepřirozených zákroků a velmi nám záleží na tom, aby se dítě narodilo, až uzná samo, že je správný čas. Porodní asistentka mi sdělila, že bohužel provedení zákroku je vyšetřením neprokazatelné. Děkuji za Váš čas a názor.

Odpověď:

Dobrý den,

porodní asistentka Vám sice řekla, že provedení zákroku je vyšetřením neprokazatelné, ale na druhou stranu tento údaj by mohl být uveden ve zdravotnické dokumentaci a pak by tedy bylo prokazatelné, že zákrok Vám byl proveden. Do své zdravotnické dokumentace můžete nahlédnout, nebo si nechat vyhotovit kopie.

Doporučujeme ze všeho nejdříve si o Vaší nespokojenosti promluvit s lékařkou. Pokud opravdu zákrok provedla bez Vašeho vědomí, měla byste ji upozornit, že jste nebyla o zákroku poučena a nedala k němu souhlas, čímž lékařka neoprávněně zasáhla do Vašich práv. Je možné, že takto si lékařka uvědomí, že nepostupovala správně, omluví se Vám a do budoucna změní přístup ke svým klientkám. Takto by mohla celá věc skončit. V případě, že však nebudete ani po "vyříkání si" celé věci s lékařkou spokojena, ať už proto, že nepřizná svoje pochybení a neomluví se Vám, nebo pokud tento zákrok považujete za závažný zásah do Vašich práv, můžete podat oficiální cestou stížnosti. Stížnost můžete podat na Českou lékařskou komoru nebo registrujícímu orgánu (krajský úřad, odbor zdravotnictví).

Vaše Férová nemocnice

17.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS