Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Rizikové těhotenství při zdravotních komplikacích

Dobrý večer, chci se zeptat, v lednu 2010 jsem porodila mrtvé dítě ve 39. týdnu těhotenství. Dva týdny před tím jsem měla trvalé bolesti v podbřišku a silné tlaky do konečníku a přirození. Když jsem to říkala v poradně na kontrole, tak mě bylo řečeno, že to je k těhotenství a ten den mi byl pouze udělán monitor, jinak vaginalní a ultrazvukové vyšetření provedeno nebylo. Mam zjištěné trombofilní mutace, dále mám astma a bronchytidu a v roce 2003 jsem ve 33. týdnu porodila také mrtvé dítě. Zajímalo by mě, zda jsem měla být vedená jako riziková a nebo ne? Když je rizikové těhotenství, zapisuje se to do těhotenské průkazky? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v rámci projektu Férová nemocnice se zabýváme právním poradenstvím a medicínským právem. Jako právníci Váš dotaz tedy bohužel z lékařského hlediska neumíme zodpovědět a měl by směřovat spíše na lékaře.

Z právního hlediska neexistuje skupina rizikových těhotenství. Těhotenská průkazka by měla obsahovat všechny informace o provedených vyšetřeních, zdravotním stavu těhotné, plodu,…, atd. Z těchto informací by měl lékař vycházet při posuzování míry rizikovosti daného těhotensvtí.

Pokud jste přesvědčena, že vyšetření Vašich zdravotních komplikací bylo nedostatečné, nebo u Vás došlo k zanedbání péče ze strany lékaře, máte různé možnosti, jak postupovat. Můžete podat na lékaře stížnost například k České lékařské komoře, nebo s využitím odborníka z oboru lékařství postupovat soudní cestou. Blíže se těmito možnostmi zabýváme například zde, nebo zde.

Vaše Férová nemocnice

8.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS