Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ultrazvuk v těhotenství

Dobrý den, při návštěvě gynekologie má doktorka zjistila, že jsem těhotná. Odeslala mne k jinému doktorovi na ultrazvuk. Chtěla jsem se zeptat, zda se tento první ultrazvuk hradí a v případě že ano, kolik to stojí. Kdybych chtěla fotku miminka, kolik to stojí?

Odpověď:

Dobrý den,

právní úprava přímo nestanoví, na kolik ultrazvukových vyšetření je nárok a v kterých týdnech těhotenství se mají provádět. Záleží na lékaři, kolik ultrazvuků ženě v individuálním případě doporučí a kolik jich vykáže jako úkon hrazený ze zdravotního pojištění. Česká gynekologická a porodnická společnost vydala dokument o základním rozsahu péče ve fyziologickém těhotenství. Dokument stanoví minimální rozsah péče, která by měla být poskytnuta, aby byl postup v souladu s profesními standardy („lege artis“). V dokumentu jsou doporučována minimálně 2 ultrazvuková vyšetření. Kolik ultrazvuků ale bude lékař provádět a které z nich si budete muset hradit, se musíte informovat u Vašeho lékaře.

Také otázka ceny fotografie z ultrazvuku není v právní úpravě nikde stanovena. Na její konkrétní výši se tedy budete muset zeptat v místě, kde Vám budou ultrazvuk provádět.

Vaše Férová nemocnice

18.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS