Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Výběr porodnice

Dobrý den, s přítelem čekáme miminko a protože on už nikoho z rodiny nemá a moje rodina je od nás vzdálená na jižní Moravě skoro 400 km, chtěli jsme se podívat na 2 konkrétní porodnice na Moravě, na to ale potřebuju 2 dny (jen cesta autem trvá 4 hodiny). Bohužel moje gynekoložka o tom nechce nic slyšet. Jako důvod uvedla spoustu papírování, že by musela napsat obzvláště závažný důvod na sociálku a nakonec a že můžu odrodit všude jinde a na to nemusím jezdit na Moravu a až budu na mateřské, můžu si jet, kam chci. Nezdá se mi to, tak by mě zajímalo, jestli je její jednání v pořádku, popř. jak se můžu bránit a prosím i o radu, jestli porodnice vyžadují nějaké vyšetření - třeba ultrazvukem, před tím, než mě jako rodičku přijmou a jestli se v té dané porodnici musím hlásit nějak dopředu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jsme Váš dotaz správně pochopili, tak během těhotenství stále pracujete a po své gynekoložce nyní žádáte stanovení dočasné pracovní neschopnosti z důvodu návštěvy a prohlídky vzdálené porodnice. Pokud je to skutečně tak, je postup lékařky na místě. Potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti může totiž lékař vystavit jen z důvodu poruchy zdraví, případně z jiných v zákoně výslovně stanovených důvodů, do kterých Váš případ nespadá. Nezbývá Vám tedy, než si vzít dovolenou. Navíc můžete porodnice navštívit v době mateřské dovolené, která začíná mezi osmým a šestým, resp. nejpozději na začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Pokud jde o samotné uskutečnění porodu, není důvod, proč by nemohl ve vzdálené nemocnici proběhnout, a to bez ohledu na stanovisko gynekoložky. Povinnost hlásit se v porodnici předem sice neexistuje, nicméně lze to doporučit, aby s Vámi z kapacitních důvodů počítali. Předporodní vyšetření stanoveno není, nicméně jestliže nastoupíte do porodnice více než týden před očekávaným dnem porodu, pravděpodobně Vám porodnice nabídne standardní vyšetření, které je prováděno v posledním měsíci těhotenství jednou týdně.

Vaše Férová nemocnice

2.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS