Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Vznik pracovního poměru v těhotenství

Dobrý den, jsem zaměstnaná v jedné firmě a jsem ve zkušební době. Aktuálně jsem v druhém měsíci těhotenství a dostala jsem nabídku práce /finančně výhodnější/ v jiné firmě. Ráda by jsem šla pracovat do nové firmy, ale nevím zda mi nehrozí nějaké riziko, když nastoupím již těhotná? Zda můžu oznámit novému zaměstnavateli až po podepsaní smlouvy, že jsem těhotná? Může zaměstnavatel požadovat po oznámení těhotenský průkaz, kde může zjistit, že jsem nastupovala již těhotná?

Odpověď:

Dobrý den,

uvedené otázky přesahují rámec zdravotnického práva, kterým se zabýváme, pokusíme se Vám na ně však stručně odpovědět. Riziko samozřejmě závisí na pracovní náplni. Jako těhotná například nesmíte pracovat přesčas apod. Povinnost oznámit zaměstnavateli, že jste těhotná před podpisem smlouvy nemáte, zaměstnavatel však může požadovat absolvování vstupní prohlídky u závodního lékaře, na které by tato skutečnost mohla vyjít najevo.

Zdravotní stav je plně Vaší soukromou záležitostí. Zaměstnavatel proto nemá právo po Vás vyžadovat předložení těhotenského průkazu ani žádné jiné informace o Vašem zdravotním stavu.

Vaše Férová nemocnice

18.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS