Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zapomenutí těhotenského průkazu

Dobrý den, jsem v 7. měsíci těhotenství, chodím zatím 1x za 4 týdny ke gynekoložce. Jezdím 1 hodinu autem tam a hodinu zpět do jiného města. Na poslední prohlídce jsem zapomněla doma těhotenský průkaz a neschopenku a doktorka mě odmítla prohlédnout, že prý to bez tohoto nejde kontrolu provést? Mám přijít za týden znovu, přijde mi to velmi zbytečné, opravdu jsou dané dokumenty tak nutné k prohlídce? Má přeci veškeré informace ve své zprávě.

Odpověď:

Dobrý den,

těhotenská průkazka má význam především v tom, že jsou do tohoto průkazu zaznamenávány údaje o průběhu těhotenství. Prostřednictvím tohoto průkazu se může lékař nebo zdravotník rychle a přesně seznámit se stavem těhotné ženy. Urychluje mu to práci, ale veškeré údaje musí být zaznamenány také ve zdravotnické dokumentaci. Proto by měl mít lékař i bez těhotenské průkazky veškeré údaje k dispozici.

Těhotenský průkaz je tedy jen pouhý evidenční průkaz, do kterého se zaznamenává vývoj těhotenství a provedených vyšetření, případně zákroků. Takže požadavek lékařky, že Vám nemůže provést vyšetření, protože tento průkaz nemáte přímo u sebe, se nám jeví neoprávněný. Doporučujeme Vám pohovořit si s lékařkou o důvodech, proč nebyla ochotna za těchto podmínek provést u Vás vyšetření a vysvětlit jí, jaké to pro Vás znamenalo komplikace. V případě, že Váš rozhovor o tomto problému, pro Vás nepovede k dostatečnému řešení Vaší situace, můžete na tuto lékařku podat stížnost. Více k stížnostem najdete zde.

Vaše Férová nemocnice

18.11.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS