Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Změna gynekologa v průběhu těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může těhotná žena 13tt po dvou prohlídkách u gynekologa změnit lékaře z důvodu nespokojenosti (pochybnosti, nedůvěra k lékaři). Jak důvěřovat lékaři, který při jedné prohlídce prohlásí, že všechno je v pořádku, genetické vyšetření není třeba a při druhé mě již mezi dveřmi bez jakéhokoliv vyšetření genetiku pošle? Důvod sám pořádně neumí vysvětlit, má jen pocit, že aspoň se nic nezanedbá.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jde o Váš dotaz ohledně změny gynekologa, pak každý pojištěnec (tedy i těhotná žena) má právo na změnu lékaře, ve Vašem případě gynekologa, pokud je tento nový lékař ve smluvním vztahu s Vaší zdravotní pojišťovnou. Zvolený gynekolog má za určitých okolností právo odmítnout přijetí nové pacientky, a to zejména v případě, že má již příliš svých pacientek. Jinými slovy: přijetím další by bylo překročeno jeho únosné pracovní zatížení tak, že by nebyl schopen zajistit kvalitní zdravotní péči o tuto nebo o ostatní pacientky, které má již ve své péči. Míru únosného pracovního zatížení a závažnost příčiny pro nepřijetí pojištěnce do své péče posuzuje zvolený lékař. Nicméně pokud by Vás přijmout odmítl, pak je povinen Vám o tom vydat písemné potvrzení.

Podobné dotazy, jako je Váš, jsme již v minulosti řešili a na odpovědi týkající se změny lékaře se můžete podívat zde: dotaz ze dne 27.2.2009 a dotaz ze dne 30.3.2009.

Vaše Férová nemocnice

14.4.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS