Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Změna pojišťovny před porodem kvůli zajištění péče pediatra

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně změny pojišťovny, jsem na Úřadu práce, do toho jsem otěhotněla, termín porodu 13. 7. 2010. Sháněla jsem pediatra ve svém bydlišti, kde je nadlimitní stav, a nejbližším okolí, kde je opravdu také plno a s nutností dojíždění. Dostala jsem se k jedné lékařce, která je opravdu dobrá, i proto je u ní takový nával, ale nemá smlouvu s VZP, takže musím změnit pojišťovnu. Uvažuji o ZPMV, aby moje narozené dítě, mělo po porodu stejnou, se kterou má smlouvu tato paní lékařka. Vím, že změna pojišťovny je 1x za rok a vždy od každého čtvrtletí, zatím jsem nikdy pojišťovnu neměnila. Chci se zeptat, pokud zažádám o změnu a byla by od července, co by se stalo, kdybych porodila dříve než v červenci? Děkuji za informaci.

Odpověď:

Dobrý den,

máte pravdu, že pojišťovnu můžete změnit jednou za rok vždy k 1. dni kalendářního čtvrtletí. O změnu tedy musíte požádat ještě dříve, než v tento 1. den čtvrtletí, aby pojišťovny stihly provést přeregistraci.

Domníváme se, že pokud se přeregistrujete k jiné pojišťovně, ale porodíte před datem přeregistrace (tedy před 1. 7.), tak automaticky i Vaše dítě bude pojištěncem Vaší dosavadní pojišťovny VZP. Pak Vám nezbude než najít dítěti jinou pediatričku, než tu, s kterou jste domluvená a která nemá smlouvu s VZP. Pokud nemůžete jiného pediatra najít, pak byste se měla obrátit na VZP a požadovat, aby Vám sdělila, ke kterému pediatrovi se v místě Vašeho bydliště můžete zaregistrovat. Pojišťovna má povinnost zajišťovat péči pro své pojištěnce, proto by měla učinit kroky k tomu, aby byla Vašemu dítěti zajištěna dostupná zdravotní péče.

Pokud se Vaše dítě narodí před 1. 7., tak je také teoreticky možné dítě okamžitě přeregistrovat jinam, pokud se to stihne.

Doporučujeme Vám se pro bližší informace obrátit na VZP, je možné, že Vám nabídnou jiné řešení, než námi uváděné.

Vaše Férová nemocnice

14.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS