Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dovolená v cizině během nemocenské

Dobrý den,

v lednu jsem utrpěl tříštivou zlomeninu bérce a kotníku, byla nutná operace s osteosyntézou. Nyní mi byla v rámci rehabilitace doporučena léčba plaváním a jízda na kole. Kontrola až za 3 měsíce. Chci se zeptat, zda mohu odjet na dovolenou k moři i po dobu trvání nemocenské, nebo ji budu muset přerušit. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu dovozujeme, že jste momentálně v dočasné pracovní neschopnosti. Jestliže chcete změnit místo svého pobytu, tj. ve Vašem případě odjet na zahraniční dovolenou, může Vám tuto změnu povolit Váš ošetřující lékař jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění (Okresní správy sociálního zabezpečení). Tento souhlas je ze zákona třeba jen v případě změny místa pobytu z důvodu pobytu v cizině a žádá o něj pojištěnec.  Pokud by se jednalo o změnu místa pobytu v rámci ČR, stačil by pouze předchozí souhlas ošetřujícího lékaře.

Pokud takový souhlas nezískáte, existují dvě možnosti, jak postupovat. Můžete vyčkat s uskutečněním dovolené až po skončení dočasné pracovní neschopnosti a pokračovat v léčení, nebo je možné pracovní neschopnost ukončit (nikoli přerušit). Po návratu z dovolené Váš lékař opět posoudí Váš zdravotní stav a může Vás opět uznat práce neschopným.

Vaše Férová nemocnice

22.4.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS