Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak získat ZTP a invalidní důchod?

Dobrý den, je mi 32 Let a v roce 2008 mi kožní specialistka zjistila postižení lymfatického onemocnění. Patnáct let mi otýkají dolní končetiny. Jsem zdravotně omezená, bez uznání částečné invalidity. Jak se posuzuje toto postižení jaké mám práva pro získání ztp a stát se invalidní. Nemohu nosit obuv déle jak jednu hodinu a stav se stále nezlepšuje.

Odpověď:

Dobrý den,

částečně invalidní je občan, jestliže jeho schopnost pracovat poklesla z důvodu nepříznivého zdravotního stavu trvajícího déle než jeden rok nejméně o 33% nebo ten občan, jemuž dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky.

Při posuzování schopnosti pracovat se vychází ze zdravotního stavu doloženého výsledky vyšetření, k schopnosti vykonávat práci, přihlíží se k duševním, smyslovým a zachovaným tělesným schopnostem, také k tomu, jaké výdělečné činnosti člověk předtím vykonával, k dosaženému vzdělání, apod.

Aby vznikl nárok na částečný invalidní důchod, je také třeba splnit podmínku potřebné doby pojištění. Potřebná doba pojištění je pro občany nad 28 let 5 roků. Doba pojištění se zjišťuje z posledních 10 let. Doba pojištění je dobou, po kterou je placeno pojištění (např. doba studia, zaměstnání).

Žádost o částečný invalidní důchod se podává na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa vašeho bydliště. Okresní správa sociálního zabezpečení bude také posuzovat jak byla snížena vaše schopnost pracovat.

Zároveň je nutné na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení předložit občanský průkaz, doklady o studiu(i neukončeném), doklady prokazující dobu zaměstnání, případně doby vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, rodné listy dětí (pokud do doby chcete započítat dobu péče o děti).

Občan může požádat ze sociálního zabezpečení také o výhody, které jsou podmíněny nepříznivým zdravotním stavem. Jedná se o výhody pro zdravotně postižené-např. průkazy ZTP, příspěvek na zakoupení motorového vozidla nebo příspěvek na provoz motorového vozidla. K získání výhody je nutné podat žádost k příslušnému správnímu úřadu. K určení, zda máte nárok na určitou výhodu je taktéž nutné posouzení zdravotního stavu.

28.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS