Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdo vede pracovní neschopenku?

Dobrý den, mám dotaz kdo mi má vést pracovní neschopenku? Po úrazu jsem byl převezen do nemocnice na operaci a zde mi byla vystavena neschopenka. Po propuštění z nemocnice jsem předal neschopenku své obvodní lékařce a docházel jsem na chirurgii na sledování stavu úrazu. Naposledy v prosinci s tím, že na únor se mám objednat na operaci do nemocnice (vyndání drátů z paty). Dráty mi nyní v nemocnici vyndali a s tím, že v dubnu jdu na další operaci. Zprávu jsem donesl své lékařce, ta mi ale sdělila, že nadále nemůže podle nových zákonů vést u sebe mojí neschopenku, to prý nyní musí odborný lékař a poslala mě na chirurgii. Tam ale lékař sdělil, že se mnou nemá již co dělat, že mě již poslal se objednat do nemocnice na operaci a má mi neschopenku vést má lékařka. Ta to odmítá s tím, že neschopenku má vést odborný lékař. Nemocnice vede neschopenku jen když tam budu ležet. Podotýkám, že na nohu zatím vůbec nesmím chodit a chodím jen o franc. holích - skáču. Nyní mám veškeré doklady o pracovní neschopnosti u sebe (oba díly prac. neschopenky) a nevím kdo mi dál povede neschopenku a bude vydávat na konci měsíce potvrzení o pracovní neschopnosti?

Odpověď:

Dobrý den,
neschopenku Vám má vést Váš ošetřující lékař – tedy ten, který pacienta léčí, ke kterému chodí na kontroly. Pokud je tedy pacient vyšetřen, léčen a zván na kontroly specialistou příslušné odbornosti (např. chirurg) je tento specialista ošetřujícím lékařem a vede evidenci o dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud již léčba a kontroly specialistou nejsou nutné, ale ještě je vhodné doléčení (včetně klidového režimu), které již je schopen v rámci své odbornosti zajistit praktický lékař, předá specialista práce neschopného pacienta do evidence praktického lékaře.

Záleží tedy na tom, kdo Vás nyní má ve své lékařské péči. Pokud se jedná o chirurga, měl by vést evidenci on. Pokud již u něho léčba skončila (nebudete k němu nadále chodit na kontroly apod.), a navštěvujete pouze praktickou lékařku, měla by evidenci o pracovní neschopnosti vést ona.

Vaše Férová nemocnice

19.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS