Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nemocenská změna pobytu limit

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Mám nemocenskou se zády, teď to je třetí týden a budu až do konce měsíce možná déle. Ale na víkend jezdím k rodičům, je to pro mě jednodušší a do teď nebyl problém, až dnes mi sestřička řekla, že už si příště další změnu pobytu dát nemůžu. Je nějaký limit těch změn, nebo dá se to nějak vyřešit? Děkuji za odpověď.

 

Šarlot

Odpověď:

Dobrý den,

změnu pobytu během dočasné pracovní neschopnosti povoluje ošetřující lékař, v případě, že stanovený léčebný režim tuto změnu nevylučuje. Pokud se jedná o změnu pobytu v prvních čtrnácti dnech dočasné pracovní neschopnosti (a nadále i v době, kdy Vám jako pacientovi náleží započitatelný příjem), musíte předem tuto změnu oznámit zaměstnavateli. Oznámení musí být písemné nebo jinak prokazatelně doručené.

V zákoně žádné omezení počtu změn pobytu stanoveno není. Není tedy důvod, proč by nešla změna provést podle potřeby i vícekrát. Takže by neměl být problém změnit místo pobytu a přestěhovat se k rodičům a následně, když se budete chtít vrátit domů, opětovně změnit místo pobytu.

Ošetřující lékař je povinen nahlásit na orgán správy sociálního zabezpečení změnu režimu dočasně práce neschopného pojištěnce nejpozději následující pracovní den, tj. nahlásit i změnu místa pobytu.

Pokud lékař změnu pobytu nepovolí, pak, pokud o to výslovně požádáte, lékař Vám vydá rozhodnutí o tomto nepovolení. Do tří dnů ode dne obdržení rozhodnutí můžete podat návrh na přezkoumání. Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. (Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři).

Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékař) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je ten orgán, který zdravotnické zařízení zřídil nebo registroval. Většinou se jedná o krajský úřad nebo ministerstvo zdravotnictví.

Ten odvolání buď zamítne, nebo posouzení zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

 

V závěru nám dovolte požádat Vás o vyplnění dotazníku, zjišťujícího Vaši spokojenost se službami Férové nemocnice. Dotazník naleznete zde. Číslo Vašeho dotazu je 7020. Vyplnění dotazníku Vám nezabere více jak pět minut, což představuje pouze zlomek času věnovaný vypracování odpovědi. Výsledky nám umožní zlepšit naše služby.

Děkujeme za odpověď

 

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

12.11.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS