Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odebrání invalidního důchodu po transplantaci ledviny

Dobrý den,

jsem šest týdnů po transplantaci ledviny, která funguje. Léčba ještě nebyla ukončena, dle ošetřujícího lékaře v IKEMu. Teprve po cca třech až čtyřech měsících po výkonu podstoupím kontrolní biopsii a pak rozhodnou,v jakém jsem zdravotním stavu. Podotýkám, že transplantaci předcházely 4 operace pupeční kýly a 7 zánětů pobřišnice v souvislosti s peritoneální dyalýzou.

Posudkový lékař mě předvolal za této situace k přezkoumání zdravotního stavu a zjistil, že jsem naprosto v pořádku a mám tedy jít do práce, protože skutečnost, že chybějící (nefunkční) orgán byl nahrazen, vše mění a tím mě vyléčil. Manželka se poté zhroutila, a tak se ptám - Komu ku prospěchu ? Děkuji za odpověď.

Pepik

Odpověď:

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Obecně může být invalidní důchod odebrán či snížen jeho stupeň v případě, že dojde ke zlepšení zdravotního stavu, jeho stabilizaci nebo adaptaci na zdravotní stav. Jestliže s odebráním nesouhlasíte, máte právo podat námitky. Ty se podávají buď na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) nebo na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve lhůtě do 30 dnů od doby, kdy Vám bylo rozhodnutí oznámeno.

Námitky musí obsahovat: vaše jméno, rodné číslo a místo trvalého bydliště (na tuto adresu vám bude dále doručováno), označení správního orgánu, který rozhodnutí vydal (ve vašem případě se jedná o okresní správu sociálního zabezpečení). Další důležitou náležitostí je číslo jednací, pod kterým bylo rozhodnutí vydáno, s příslušným datem vydání rozhodnutí. Nakonec je také nutné uvést, v čem spatřujete nesprávnost rozhodnutí.

Ve Vašem případě tedy například uveďte, že máte za to, že Váš stav není ještě stabilizovaný a popište vyšetření která Váš ještě čekají.

Každé rozhodnutí by mělo být pořádně odůvodněno. Pokud v posudku či rozhodnutí nebyly uvedeny důvody, na základě kterých bylo rozhodnuto (nebo byly nedostatečné a nereflektovali všechny vaše zdravotní problémy či připomínky), uveďte to v textu námitky.

Skutečnost, která by vám mohla pomoci, je také odlišné zhodnocení vašeho zdravotního stavu dalším posudkem nezávislého lékaře. Takový posudek si můžete nechat vypracovat ještě před podáním námitek. Nakonec nezapomeňte uvést, čeho se domáháte. To bude pravděpodobně změna rozhodnutí.

Pokud byste nesouhlasil s rozhodnutím o námitkách, tak se můžete obrátit na Krajský soud se správní žalobou, kterou je nutné podat do dvou měsíců od rozhodnutí o námitkách (od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí). Podání námitek je nezbytným předpokladem, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci uplatněné správní žaloby. V případě žaloby Vám však již důrazně doporučujeme obrátit se na advokáta, který Vám se sepsáním pomůže.

Vaše Férová nemocnice

21.10.2015

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS