Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pracovní neschopnost pro nemoc nebo úraz v cizině

Koncem července odjíždím na dovolenou do Chorvatska. Ráda bych věděla, jak postupovat v případě nemoci nebo úrazu, který by zapříčinil pracovní neschopnost. Samozřejmě počítám s cestovním připojištěním, které by mělo pokrýt případné náklady léčení, ale jak je to s dočasnou pracovní neschopností? Ani ve zdravotní pojišťovně, ani na OSSZ mi nedokázali odpovědět, jak v takovém případě postupovat. Skoro to vypadá, že se nikdy nikomu nic v zahraničí nestalo ani neonemocněl. Předem díky za odpověď - člověk má být informovaný, aby ho něco nezaskočilo úplně nepřipraveného

Odpověď:

Dobrý den,

na úvod je potřeba zmínit, že cestovní připojištění a dočasná pracovní neschopnost jsou zcela jiné instituty. Cestovní připojištění je dobrovolná komerční smlouva, která klientovi zajistí, že za něj pojišťovna uhradí případné náklady (např. spoluúčast, převoz pacienta), které nekryje zdravotní pojišťovna v rámci tzv. nezbytné zdravotní péče. Více informací o pobytu v zahraničí a úhradách zdravotní pojišťovny za zdravotní péči naleznete například v zodpovězených otázkách na stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dočasná pracovní neschopnost je institut, který zajistí výplatu dávek nemocenského pojištění.

Podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, dočasná pracovní neschopnost obvykle začíná dnem, v němž ji ošetřující lékař zjistil. V případě, kdy pojištěnec nemohl navštívit ošetřujícího lékaře nebo v jiných odůvodněných případech může lékař rozhodnout, že pracovní neschopnost vznikla i dříve, avšak maximálně 3 dny zpětně. Pokud by mělo být stanoveno, že pracovní neschopnost vznikla ještě dříve, může tak lékař rozhodnout jen po předchozím písemném souhlasu okresní správy sociálního zabezpečení uděleného na základě žádosti lékaře.

V případě dočasné pracovní neschopnosti, která vznikla v zahraničí, se tedy může jednat o odůvodněný případ, kdy je ospravedlnitelné žádat o přiznání pracovní neschopnosti od dřívějšího dne než od toho, kdy pojištěnec navštívil svého lékaře v ČR.

Doporučujeme tedy v případě události v zahraničí, která by jinak byla v ČR důvodem rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (úraz, nemoc), nechat si od zahraničního lékaře vystavit lékařskou zprávu či vydat zdravotnickou dokumentaci. Ta potom po návratu do ČR (jakmile bude možný) poslouží jako důkaz pro ošetřujícího lékaře či okresní správu sociálního zabezpečení o tom, že skutečně byly dány důvody pro pracovní neschopnost.

Vaše Férová nemocnice

17.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS