Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Předání pracovní neschopenky

Prosím o radu. Může převzít obvodní lékař pacienta v pracovní neschopnosti do své péče, pokud to doporučí ošetřující lékař při propuštění z nemocnice (po reoperaci endoprotézy)? Obvodní lékařka, ke které mám 300m tvrdí, že by platila pokutu 50 000. Musím na kontroly 30km do nemocnice, kde se postoji obvodní lékařky diví a říkají, že takový zákon není. U jiného ortopeda v místě bydliště jsem před operací registrovaní nebyla. Jak se má orientovat pacient, když sami lékaři nemají jasno. Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
máte pravdu, že lékaři nyní nemusí mít jasno v tom, kdo vede evidenci o dočasné pracovní neschopnosti. Může za to poněkud nejasná formulace v zákoně o nemocenském pojištění, podle kterého se lékaři řídí teprve od 1. 1. 2009. Situace je však jasná a vyjádřilo se k ní rovněž ministerstvo zdravotnictví.

Evidenci o dočasné pracovní neschopnosti vede ošetřující lékař. Dokud je pacient vyšetřován, léčen a zván na kontroly specialistou příslušné odbornosti (např. chirurg v nemocnicii), je tento specialista ošetřujícím lékařem a vede evidenci o dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud již léčba a kontroly specialistou nejsou nutné, ale ještě je vhodné doléčení (včetně klidového režimu), které již je schopen v rámci své odbornosti zajistit praktický lékař, předá specialista práce neschopného pacienta do evidence praktického lékaře.

Co je v rámci odbornosti praktický lékař schopen zajistit je dáno jeho odbornou kompetencí tak, jak ji získal v rámci svého vzdělávání. Na tom se novým zákonem nic nezměnilo. Pokud tedy vaše lékařka dříve léčila pacienty, jako jste vy, může tak činit i nadále. Budete-li v její péči (pokud vám to doporučili v nemocnici, usuzujeme, že by v tom neměl být problém) musí rovněž vést evidenci o vaší dočasné pracovní neschopnosti. Právě pokud by tak neučinila, vystavila by se hrozbě pokuty.

Pokud vaše lékařka stále trvá na tom, že vás nemůže ošetřovat, je možno ji upozornit na již zmíněné stanovisko ministerstva zdravotnictví, které si můžete stáhnout zde.

20.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS