Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Rehabilitace v průběhu nemocenské

Prosím o radu-mám dost závažné onem.kyčelního kloubu,nyní jsem na PN,lékař mi naordinoval rehabilitaci...kdy mám tuto absolvovat?-v době svých lékařem stanovených vycházek,a nebo dle možností rehabilitačního zařízení,kam budu docházet?Měla jsem v době rehabilitace kontrolu s OSSZ,a bylo mi řečeno,že mám rehabilitaci absolvovat v době svých vycházek.....a řeším nyní s OSSZ,zda mi uznají nemocenskou dál a nebo ji budu muset ukončit,neproplatí mi ji a nastoupím do zaměstnání.Moc děkuji za brzkou odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění máte mimo jiné povinnost dodržovat léčebný režim. Obecně by bylo možné souhlasit, že rehabilitace byste měla přednostně absolvovat v čase vycházek, ale vzhledem k tomu, že rehabilitace jsou součástí léčebného režimu, bylo by pravděpodobně vhodné rozšíření vycházek lékařem tak, abyste mohla rehabilitace navštěvovat. (Umíme si představit ale i ten výklad zákona, že předepsáním rehabilitací Vám byly vycházky „automaticky“ rozšířeny tak, abyste mohla rehabilitace absolvovat.) Doporučujeme Vám poradit se se svým ošetřujícím lékařem a případně si od něj vyžádat potvrzení.

O tom, zda jste nebo nejste nadále práce neschopná, nerozhoduje OSSZ, ale Váš ošetřující lékař a pokud jste léčebný režim neporušila a on to potvrdí, neměla byste mít problémy. „Nemocenská“ Vám ale samozřejmě může být ukončena, pokud Vás lékař shledá práceschopnou z důvodu zlepšení zdravotního stavu.

V každém případě pokud OSSZ rozhodne o ukončení vyplácení dávek nemocenského z důvodu porušení léčebného režimu, můžete proti tomuto rozhodnutí podat odvolání.

Vaše Férová nemocnice

16.4.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS