Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ukončení pracovní neschopnosti i když bolesti přetrvávají

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který se týká mého manžela. Od poloviny srpna letošního roku má silné bolesti břicha. Jeho obvodní lékařka ho poslala již na řadu vyšetření (kolonoskopie, gastroskopie, UZV břicha, urologie), ale bohužel bez úspěchu, nic zásadního tato vyšetření neprokázala. V neschopnosti je od 15. 8. 2018 a včera mu doktorka řekla, že musí do práce a neschopnost mu ukončila k 12. 10. 2018. Manžel není z těch, co by pořád marodili a určitě už by šel raději do práce, kdyby toho byl schopný. Chci se tedy zeptat, když bolesti nadále přetrvávají a podle mého není schopen jít do práce a normálně fungovat, co můžeme dělat. Ještě je objednaný na CT, ale to až na 5. 11. 2018, a do té doby musí nějak fungovat. Doporučila mu, aby změnil práci, ale to nic neřeší, protože z práce to určitě nemá, nehledě na to, že máme dvě malé děti a já jsem doma na mateřské dovolené, takže nás manžel živí.

Moc děkuji za odpověď a radu co s tím můžeme dělat.

 

Nikysek

Odpověď:

Dobrý den,

pokud  byl Vašemu manželi ukončen režim dočasně práce neschopného zaměstnance (DPN), je nutné, aby opět nastoupil do zaměstnání. V případě nenastoupení do zaměstnání se může dopustit porušení pracovní povinnosti, které může mít za následek až propuštění.

V případě, že jeho zdravotní stav je neslučitelný s výkonem úkolů mu přidělených, je možné požádat o převedení na jinou práci na základě lékařského posudku. 

Další možností jak situaci řešit je, že pokud nesouhlasíte s rozhodnutím o ukončení DPN, je možné podat návrh na přezkoumání tohoto rozhodnutí do 3 dnů ode dne, kdy Vám bylo prokazatelně předáno. Proto, aby Váš návrh na přezkoumání byl úspěšný, je třeba tvrdit, že zde nebyly zákonné důvody pro ukončení DPN. To znamená, že musíte nejdříve zjistit, na základě čeho obvodní lékařka Vašeho manžela DPN zrušila. Vyžádejte si proto od něho rozhodnutí o ukončení DPN, kde by tyto důvody měly být popsány. Pozor, od předání rozhodnutí máte tři dny na podání návrhu.

Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. To znamená, že návrh musíte adresovat vedoucímu zdravotnického zařízení, ale návrh předáte ošetřujícímu lékaři, který jej následně sám předá vedoucímu. (Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři.)

Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékař) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je ten orgán, který zdravotnické zařízení zřídil nebo registroval. Většinou se jedná o krajský úřad nebo ministerstvo zdravotnictví. Ten odvolání buď zamítne, nebo posouzení zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

Existuje však i možnost, aby lékař opětovně rozhodnul o vzniku pracovní neschopnosti pro stejnou nebo obdobnou nemoc, a má také právo rozhodnout o jejím vzniku zpětněpokud dřívější návštěva lékaře nebyla možná. V takovém případě, pokud by jedna pracovní neschopnost navazovala na druhou, byla by hodnocena jako pokračování předcházející dočasné pracovní neschopnosti.

 

V závěru nám dovolte požádat Vás o vyplnění dotazníku, zjišťujícího Vaši spokojenost se službami Férové nemocnice. Dotazník naleznete zde. Číslo Vašeho dotazu je 7026. Vyplnění dotazníku Vám nezabere více jak pět minut, což představuje pouze zlomek času věnovaný vypracování odpovědi. Výsledky nám umožní zlepšit naše služby.

Děkujeme za odpověď

 

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

12.11.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS