Záznam o porušení léčebného režimu bez uvedení času kontroly

Co musí zaměstnanec okresní správy sociálního zabezpečení uvést v oznámení, které přenechá ve schránce v případě, že nezastihne nemocného při kontrole dodržování režimu dočasně práce.neschopného na adrese pobytu uvedené v neschopence? Neměl jsem tam uvedenou hodinu, jenom datum a podpis, takže nevím, jestli u mě byl ve vycházce nebo mimo. Odvolávají se na to, že to nejsou povinni sdělovat, aby si lidé nemohli najít omluvenky. Není to náhodou dost velký podraz?

povinnost uvést čas kontroly v písemném oznámení, které se doručuje pojištěnci v pracovní neschopnosti, kterého nebylo možné zastihnout v místě pobytu, není nikde výslovně stanovena. Zákon se zmiňuje o písemném záznamu o kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, ve kterém se sepisuje výsledek kontroly. Pokud bylo zjištěno porušení tohoto režimu (pojištěnec nebyl zastižen), zasílá orgán nemocenského pojištění záznam pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli.

Zákon další náležitosti tohoto záznamu vůbec neupravuje a nestanoví tedy povinnost kontrolujících pracovníků vyznačit v něm čas kontroly. Domníváme se tedy, že není v rozporu se zákonem, pokud tato informace není uvedena. Na druhou stranu pokud pojištěnec nebude doma zastižen a bude z důvodu nedodržování režimu práce neschopného pojištěnce sankcionován (snížení nebo neposkytnutí náhrady mzdy ze strany zaměstnavatele, krácení nebo odnětí nemocenského), může se proti tomu bránit soudně, pokud se domnívá, že se tak stalo neprávem.

Více informací k otázce kontroly dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce najdete také na Portálu veřejné správy.

Je velmi pravděpodobné, že okresní správa sociálního zabezpečení má ve své evidenci údaj o času kontroly. K tomuto údaji je možné se dostat přes § 12 zákona o ochraně osobních údajů. Podle tohoto ustanovení totiž subjekt může požádat správce údajů o informaci o zpracovávání svých osobních údajů. Správce je povinen tuto informaci bez zbytečného odkladu předat. Toto ustanovení by mohlo být rozporu s tvrzením pracovníků, že nejsou povinni hodinu kontroly sdělovat.

29.7.2009